کد خبر : 1996
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۶

کارخانه های نوآوری، بستر تعامل صنعت و شرکت های دانش بنیان؛

اعتبارات مالیاتی در انتظار صنایع بزرگ همکار با شرکت های دانش بنیان

اعتبارات مالیاتی در انتظار صنایع بزرگ همکار با شرکت های دانش بنیان
کارخانه های نوآوری به عنوان نمایندگان اجرایی و ارتباطی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استانها، می توانند بستر تعامل میان صنعت و شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها باشند.

به گزارش ویدانیوز، محمد جواد صدری مهر ، دستیار معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری در نشست تخصصی “صنعت مولد اقتصاد دانش بنیان” که در محل رویداد بین المللی نوآوری و فنآوری (اینوتکس) برگزار شد، گفت: ما الان بالای سه میلیون دانشجو در مقاطع مختلف داریم که اینها حل کننده های بسیار خوبی برای مسائل هستند اما لزوما طرح کننده خوب مسائل نیستند بنابراین نباید از دانشگاه ، انتظار تعریف مسئله را داشت، تعریف درست مسائل، گام اول این ارتباط هستند. در معاونت علمی و فنآروی ریاست جمهوری نیز امتیازات خاصی با هدف توسعه هدفمند این همکاری ها در نظر گرفته شده است.

وی افزود : استفاده از ظرفیت کارخانه های نوآوری در استانها، امکان بهره مندی از ظرفیت اکوسیستم نوآوری برای حل مسائل تخصصی هر صنعت همچنین استفاده از ظرفیت اعتبارات و معافیت های مالیاتی برای شرکت هایی که با همکاری فضای اکوسیستم و شرکت های دانش بنیان به حل مسائل خود می پردازند، بخشی از این امتیازات است به عنوان نمونه با امتیازات مالیاتی، هم مشکلات فنی صنایع بزرگ از طریق شرکت های دانش بنیان حل میشود و هم نیاز مالی فعالیت های نوآورانه و فناورانه تامین خواهد شد علاوه بر اینکه این فعالیت، به عنوان بخشی از مالیات های این شرکت های بزرگ محاسبه خواهد شد.

رامین ربیعی، رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان البرز نیز در این نشست تخصصی، با اشاره به اهمیت تحقیق و توسعه در فعالیتهای صنعتی گفت: استقرار این تیم ها در فضاهای اکوسیستم کشور مانند کارخانه های نوآوری می تواند شرایط مناسبی را برای استفاده از شرکت ها دانش بنیان و فنآور ایجاد کند که بر همین اساس نیز گام های اولیه، برای امضای تفاهم نامه همکاری میان صمت البرز و کارخانه نوآوری برداشته شده و به زودی شاهد استقرار برخی از این واحدها در کارخانه نوآوری البرز خواهیم بود.

امیر سرکندی، مدیر کارخانه نوآوری و صنایع خلاق البرز نیز در این نشست گفت: حضور شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های تخصصی برای حل نیازها، معضلات و مشکلات شرکت های بزرگ صنعتی، می تواند بسیاری از موانع را برای توسعه تولید برطرف کند و تحولی در مجموعه های صنعتی کشور ایجاد کند. تحولی که با نگاه نوآورنه و فنآورانه، می تواند علاوه بر دور کردن آثار تحریم و سرعت بخشی به رفع نیازها، به توسعه فعالیت های شرکت های دانش بنیان و فناور در سطح ملی و بین المللی کمک کند.

مهدی کوهی مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان نیز در این نشست با اشاره به عملکرد خوب و تجربه های موفق این مجتمع عظیم صنعتی با شرکت دانش بنیان و استارتاپی گفت: جلسات تعاملی با معاونین پژوهشی و فناوری دانشگاه ها، قرارداد های باز با دانشگاه هاوهمکاری با مرکز نوآوری دانشگاه شریف وجهاد دانشگاهی از جمله این فعالیت این مجتمع صنعتی با شرکت های دانش بنیان بوده است . تاسیس شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه که از دو سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده و نیازهای تحقیقاتی فولاد مبارکه در دو جنبه مشخص تقاضا محور و عرضه محور، تعریف کرده است.

وی افزود : دستاوردهای این گونه ارتباطات با شرکت‌های دانش بنیان از منظر مالی به تولید محصولات جدید و ارزش افزا از جمله ریل ملی و تامین ۶۸ مکانیزم از جمله دریچه کشویی ، قطعات یدکی ، چرخ ومحور قطار ، تولید محصولات ارزش افزا از سرباره کنورتور منجر شده است. اما باید توجه داشت که در زمینه اکوسیستم استارتاپی وشرکت های دانش بنیان آنچه که باعث رشد وپیشرفت اقتصاد کشور عزیزمان می شود اشتراک گذاری وتبادل دستاوردها است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.