کد خبر : 2168
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

افزایش ۶۳۰ هزار بشکه‌ای تولید و صادرات نفت ایران در سال ۱۴۰۱

افزایش ۶۳۰ هزار بشکه‌ای تولید و صادرات نفت ایران در سال ۱۴۰۱
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تعریف ۱۶۰ میلیارد دلار طرح نفتی تا سال ۱۴۰۸، گفت:در سالی که گذشته توانستیم ۶۳۰ هزار بشکه تولید نفت کشور را افزایش دهیم و به صادرات نفت ایران اضافه کنیم.

به گزارش ویدانیوز، محسن خجسته‌مهر در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری با بیان اینکه این نمایشگاه در مقایسه با نمایشگاه های گذشته نشان دهنده اراده صنعت نفت ایران است، افزود: صنعت نفت ایران به تکنولوژی های ویژه ای در بخش های مختلف دست پیدا کرده است و شرکت های خارجی به دنبال استفاده از ان هستند.

وی ادامه داد: در بخش سرمایه گذاری، ساخت و اجرا از حضور شرکت های خارجی و بین المللی استقبال می کنیم و یه دنبال تعاملات دو سویه هستیم.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه برخی شرکت‌های خارجی به دنبال گسترش تعاملات بیشتر در صنعت نفت ایران هستند، گفت: زیرا ایران دارای توانمندی است و کشورها با هم خود را در یک هماوردی تلقی ‌کنند تا تعاملات اجرایی شود.

وی تاکید کرد: ایران تا سال ۱۴۰۸ حدود ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه نفتی تعریف شده داریم و طرفیت خالی این ۱۶۰ میلیارد دلار به گونه‌ای است که شرکت های خارجی و ایرانی حضور پیدا کنند.

معاون وزیر نفت با تاکید بر لزوم حداکثر سازی سهم بخش خصوصی و ایرانی در پروژه‌های نفتی، افزود: رشد اقتصادی ۸ درصدی برای اقتصاد ایران پیش بینی شده که صنعت نفت با جذب سرمایه ۱۶۰ میلیارد دلاری می تواند نقش بزرگی در رشد اقتصادی داشته باشد.

وی ادامه داد: در برنامه هفتم توسعه به دنبال تعریف طرح‌های پیشرو هستیم.خجسته مهر تصریح کرد: ساخت ایرانی تجهیزات دوار از رویکرد های جدی در شرکت ملی نفت ایران است که راهبردی و استراژیک است و اگرچه از نظر تعداد و کمیت کم است اما ارزش بالایی دارد.

وی حداکثر سازی اکتشاف را طرح پیشرو دیگر عنوان کرد و گفت: ایران در زمینه نفت و گاز و اکتشافات به تکنولوژی‌های خاصی در ساخت و اجرا رسیدیم.

۵۰ میلیارد دلار طرح پیشرو در شرکت ملی نفت در قالب ۷ طرح وجود دارد که مهمترین طرح، طرح فشارافزایی در میدان گازی پارس جنوبی است و تا ۱۰ سال آینده بزرگترین طرح بالادستی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به طرفیت ۷۰۰ میلیون دلاری برای ساخت بار اول در بخش بالادستی صنعت نفت اشاره کرد و افزود: برخی از این اقلام برای تولید بار اول اماده امضای قرارداد است.شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم از ارائه برنامه عبور کرده و به مرحله اجرا رسیده است.

وی با اشاره به تعریف ۵۰ میلیارد دلار طرح پیشرو در شرکت ملی نفت در قالب ۷ طرح اشاره کرد و ادامه داد: مهمترین طرح، طرح فشارافزایی در میدان گازی پارس جنوبی است و تا ۱۰ سال اینده بزرگترین طرح بالادستی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و مانند تولد دوباره میدان گازی پارس جنوبی است که امروز این قرارداد با یک

خجسته مهر دومین طرح تولید از میادین گازی کیش و پارس شمالی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار دانست و گفت: تا یک سال آینده مصمم هستیم فاز اول میدان گازی کیش را به تولید برسانیم و اکنون ۲ دکل حفاری در میدان گازی کیش مسقر هستند و قرارداد ای پی سی آن با یک شرکت ایرانی امضا شده است.

وی با بیان اینکه طرح بعدی بسته ۴ میلیارد دلاری تولید گاز از میادین گازی صرکت نفت مناطق مرکزی است، افزود: توسعه یکپارچه میدان آزادگان شمالی و جنوبی به ارزش ۷ میلیارد دلار طرح پیشرو بعدی است که یک سال پیش تفاهم نامه آن امضا شد و اکنون ۱۸ هزار میلیارد تومان مسدودی منابع آن انجام شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه هدفگذاری ۵۷۰ هزار بشکه تولید نفت از آزادگان جنوبی اشاره کرد و ادامه داد: ۳۲۰ حلقه چاه جدید در میدان آزادگان جنوبی حفاری خواهد شد.

وی به تصویب توسعه فاز دوم میدان مشترک یادآوران اشاره کرد و گفت: در اینده نزدیک تمام اقدامات فنی، حقوقی و قراردادی انجام شده و وارد فاز اجرا خواهد شد.

خجسته مهر تاکید کرد: آخرین طرح پیشرو جمع اوری گازهای همراه است و حدود ۵ میلیارد دلار در حال حاضر طرح های جمع اوری گازهای همراه داریم و امسال نیز طرح های دیگر به بهره برداری خواهند رسید و تا پایان ۱۴۰۴ طرح های جمع اوری گازهای همراه به نتیجه برسد. این طرح ها علاوه بر راهبردی بودن، پیشرو هم هستند.

وی افزود: در بخش تولید نفت و گاز به توفیقات خوبی رسیدیم و این در حالی است که طرح های بالادستی بین ۵ تا ۷ سال زمان اجرا نیاز دارد اما در سالی که گذشته توانستیم ۶۳۰ هزار بشکه به تولید نفت اضافه کرده و به صادرات نفت ایران اضافه کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: اولویت تولید از میادین مشترک است و در حال حاضر در اروندان از میادین مشترک ۳ برابر میادین مستقل نفت تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه در میدان مشترک آزادگان جنوبی ۷۰ درصد رشد دکل حفاری را در دولت سیزدهم شاهدیم، گفت: این موضوع نشان می دهد حفاری ها سرعت پیدا کرده است و ۴۰ حلقه چاه جدید با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون یوروحفاری شده که ۴۵ هزار بشکه به تولید از آزادگان جنوبی افزوده شد.

در بخش تولید نفت و گاز به توفیقات خوبی رسیدیم و این در حالی است که طرح های بالادستی بین ۵ تا ۷ سال زمان اجرا نیاز دارد اما در سالی که گذشته توانستیم ۶۳۰ هزار بشکه به تولید نفت اضافه کرده و به صادرات نفت ایران اضافه کنیم

خجسته مهر تاکید کرد: تا شهریور ماه امسال ۴۰ حلقه چاه دیگر وارد مدار تولید خواهد شد و ردیف اول فراورش مرکزی به بهره برداری می رسد و شاهد افزایش تولید نفت خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بهره برداری از فاز ۱۱ تا چند ماه اینده انجام خواهد شد، افزود: اکنون ۴ حلقه چاه حفاری شده و نا پاییز امسالد۲ حلقه چاه دیگر اضافه خواهد شد .

معاون وزیر نفت ادامه داد: یکی ازموضوعات مهم در پارس جنوبی است و به تولید گاز از میدان بلال رسیدیم و اولین چاه توصیفی- اکتشافی ان به جریان امد.

وی با اشاره به اینکه قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی منعقد شده و امیدواریم در اینده نزدیک آن را تنفیذ کنیم و کار اجرایی آغاز شود، گفت: برنانه برای نگهداشت تولید در پارس جنوبی حفاری ۷۰ حلقه چاه جدید است که تا یک ماه اینده مناقصه ۱۵ حلقه چاه اعلام می شود و در دو مرحله بعد هر کدام ۱۰ حلقه چاه حفاری خواهد شد.

معاون وزیر نفت به افزایش حفاری های نفت و گاز اشاره کرد و افزود: دکلی در کشوروجود ندارد که بیکار باشد و ۸۵ درصد دکل های حفاری شرکت ملی حفاری را فعال کردیم.وی با اشاره به اینکه خط لوله فاز ۱۶ پارس جنوبی مراحل پایانی را طی می کند، ادامه داد: اسیدکاری ۴۰۰ حلقه چاه میدان پارس جنوبی از اقدامات دیگر است. خجسته مهر تاکید کرد: حدود ۳۱۰۰ نفر ساعت مذاکره فنی و قراردادی با شرکت های روسی داشتیم و در مجموع ۶ میدان نفتی و ۲ میدان گازی محور این مذاکرات هستند.

وی با اشاره به اینکه ۷ قرارداد نفتی با شرکت های روسی داریم، گفت: این میادین شامل میادین آبان، پایدار غرب، پایدار شرق ، چشمه خوش، دالپری، شادگان و کوپال است‌.

از گواهی سپرده کالایی نفت در بورس استقبال نسبی شده و برخی از سرمایه گذاران خارجی با مذاکره با شرکت ملی نفت ایران آمادگی داشتند در قبال سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران، گواهی سپرده کالایی نفت را دریافت کنند

خجسته مهر افزود: قراردادهای فعال شرکت های روسی در میادین نفتی ایران ۴ میلیارد دلار برآورد می شود.

وی با بیان اینکه یک طرح بالادستی مانند توسعه یک میدان نفتی و گازی زمان بر است، ادامه داد: مهمتریم موضوع در فشار افزایی مطالعات پایه است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: مطالعات پایه فشارافزایی در میدان مشترک پارس جنوبی انجام شده و توربوکمپرسورهای مورد نیاز توسط یک شرکت ایرانی در حال ساخت است و تا چند ماه اینده قرارداد ای پی سی طرح پایلوت فشارافزایی را منعقد خواهیم کرد و این موضوع اولویت اول شرکت ملی نفت است.

وی تصریح کرد: هیچ محدودیتی برای حضور شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران نداریم و سبد پروژه های صنعت نفت را به یک کشور خاص منحصر نمی کنیم.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه فعالیت های اکتشافی در کشور متوقف نمی شود، گفت: برنامه ایران در اکتشاف، ۱د ساله است و ذخایر اکتشافی ایران قابل توجه است و با انجام این فعالیت ها شناسایی خواهد شد.

وی افزود: به شناسایی یک ساختار گازی در استان هرمزگان رسیدند که براورد اولیه ۲۳ هزار میلیارد متر مکعب است و در کنار میدان گازی کیش قرار دارد.

خجسته مهر در پاسخ به ایرنا ادامه داد: از گواهی سپرده کالایی نفت در بورس استقبال نسبی شده و برخی از سرمایه گذاران خارجی با مذاکره با شرکت ملی نفت ایران آمادگی داشتند در قبال سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران، گواهی سپرده کالایی نفت را دریافت کنند و سرمایه گذاری با این اوراق تهاتر شود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.