کد خبر : 2298
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰

علی دارابی، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

ایران نماد تنوع فرهنگی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان است

ایران نماد تنوع فرهنگی و همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان است
قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ایران نمادی از تنوع فرهنگ، همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و نمادی از صلح و مدارا و رواداری بوده است. مسجد، کلیساها، کنیسه‌ها در شهرهای مختلف کشور حکایت از این رواداری و تنوع فرهنگی دارد.

به گزارش ویدانیوز، علی دارابی در آیین «تجلیل از تنوع فرهنگی» که در فرهنگسرای نیاوران در تهران برگزار شد، اظهار داشت: ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بیش از ۱۰ هزار اجتماع متمایز انسانی در محدوده‌های بالغ بر ۲۰۰ کشور همزیستی می کنند. تنوع فرهنگی یعنی که همه افراد و گروه‌ها بتوانند از حقوق فرهنگی خود بر مبنای حقوق بشر و آزادی های اساسی انسان بهره مند شوند.

قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: تنوع فرهنگی یعنی همه فرهنگ‌ها امکان فعالیت مساوی، همگام با سایرین را داشته باشند و هیچگونه تبعیض و نابرابری تحت هیچ عنوانی وجود نداشته باشد.

وی افزود: هر چند جوامع انسانی در مورد بسیاری از ویژگی های فرهنگی با هم اشتراکاتی دارند، اما در عین حال همه جوامع، چه در حوزه داخلی و چه در مقایسه با یکدیگر، با درجات مختلف دارای سرشت نامتجانس هستند که این تنوع و کثرت باید همچون «تنوع زیستی» به عنوان «میراث مشترک بشری» و «گنجینه سرشار تجربه، خرد و رفتار تمام انسان ها» مورد توجه حفاظت و حمایت قرار گیرد.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: اصل کثرت‌گرایی به معنای دیگرپذیری و احترام به کثرت فرهنگ‌ها، هم در داخل کشورها و روابط بین قومی و هم در مناسبات بین کشورها حائز اهمیت بسیار است. همچنین حق برخورداری از فرهنگ خاص خود، حق ابراز ایمان و اجرای مراسم دینی خاص خود، حق استفاده از زبان خاص خود، حق شرکت در زندگی فرهنگی را شامل می شود.

دارابی گفت: تنوع فرهنگی در برابر یکسان‌سازی فرهنگی که آمریکا و برخی کشورهای غربی در قالب «صدور ارزشهای غربی و دموکراسی» به سایر ملل جهان هستند، اقدامی ارزنده محسوب می شود.

وی تصریح کرد: سیاست فرهنگی ایران، احترام به تنوع فرهنگی، برابری فرصت برای گروه‌های اجتماعی و فرهنگی به منظور مشارکت در حیات فرهنگی و حمایت از فرهنگ‌های در حاشیه مانده و یا در خطر فراموشی است.

دارابی افزود: ایران از دیرباز محل تلاقی فرهنگ‌های مختلف بوده است. ایران نمادی با قدمت هفت هزار سال تاریخ از تنوع فرهنگ، همزیستی مسالمت آمیز ادیان و نمادی از صلح و گفت وگو، مدارا و رواداری بوده است. مسجد، کلیساها، کنیسه‌ها در شهرهای مختلف کشور حکایت از این رواداری و تنوع فرهنگی دارد.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی افزود: ثبت جهانی مجموعه کلیساهای ارامنه ایران در سال ۲۰۰۸ میلادی، آیین زیارت کلیسای تادئوس با ارمنستان در فهرست عناصر فرهنگی ناملموس توسط جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰، گویای به رسمیت شناختن و تلاش برای جهانی کردن تنوع فرهنگی است.

وی گفت: اسلام عزیز، ما را به تضارب آراء، جدال احسن دعوت می‌کند. این نمادی عالی از «گفت وگو» و «مشورت خواهی» از دیگران است. نمونه‌های فراوان تاریخی از دوران پیامبر اکرم (ص)، امامان شیعه (ع) وجود دارد.

دارابی گفت: وقتی از تنوع فرهنگی در ایران سخن می گوییم به معنای آن است که این تنوع موجب اتحاد، همبستگی و وحدت ملی بوده است نه ایجاد بی‌ثباتی و کشمکش‌های قومی. زیرا تنوع فرهنگی نشان بارز از پویایی فرهنگی جامعه ایرانی در طول تاریخ بشر بوده است.

وی گفت: ایران عزیز ما منظومه ای درخشان از اقوام و اقلیم ها را در دل خود جای داده است. این اقوام متناسب با اقلیم، قدمت، باورها و سبک زندگی خود از ویژگی‌های منحصر بفردی برخوردار هستند. در ایران عزیز ما بیش از ۱۰۰ گویش وجود دارد.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: با نگاهی به تعریف فرهنگ که آن را نظامی از معنای، باورها و فعالیت‌هایی که گروهی از انسان ها در زندگی فردی و اجتماعی خود با آن فهم، تنظیم و ساخت بندی می‌کند و به عبارت دیگر فرهنگ و روش درک و سازماندهی زندگی انسانی است که بر پایه آن در جامعه ایرانی در طول تاریخ از خاستگاه دینی و تاریخ مشترک ایرانیان را به سان پیکری واحد در آورده است، همان که شاعر بزرگ ایران زمین؛ سعدی در گلستان می سراید «بنی ادم اعضای یک پیکرند …»

وی افزود: پدیده دولت و الزامات زیست مشترک چند هزار ساله هم چنین باعث تکوین میراث فرهنگی مشترک شده است که عناصر هویت ملی ایرانیان را شکل داده است. این هویت خود را در تاریخ کهن این سرزمین به شکل آیین‌ها، سنت‌ها، آداب و رسوم گوناگون به نمایش گذاشته که عامل پیوند تمامی ایرانیان شده است.

دارابی گفت: عید نوروز، شب یلدا (چله)، شاهنامه فردوسی، حافظ، سعدی، مولانا از جمله این نمادها هستند که در میان همه ایرانیان از محبوبیت خاص برخوردار هستند. شاهنامه فردوسی که «شناسنامه»، «ثبت احوال» و «تاریخ ایران» است که بر قله ادبیات جهان پرتو افشانی می‌کند و نظیری بر آن نیست.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: بیانیه جهانی تنوع فرهنگی یونسکو به مثابه «میراث مشترک انسانی» است که می تواند با احترام به فرهنگ های مختلف گفت و گو، صلح، مدارا، همزیستی را جایگزین نزاع، خشونت، جنگ، نماید.

وی تاکید کرد: رسانه‌ها، شبکه های اجتماعی نوین یا همان که فضای مجازی می‌خوانیم، امروزه به یک ابررسانه بی رقیب تبدیل شده است. رادیو، تلویزیون، مطبوعات، سازمان های مردم نهاد، نخبگان، گروه های مرجع می توانند در گسترش تنوع فرهنگی پیشگام باشند. زیرا وجود تنوع فرهنگی در یک سرزمین، یعنی زیست با کیفیت فرهنگ های متنوع یا متفاوت است که در مقابل تک فرهنگ یا همگن سازی فرهنگ ها که تکامل فرهنگی شناخته می‌شود.

دارابی گفت: تنوع فرهنگی با هدف ارتقاء تنوع فرهنگی، گفت وگو و توسعه است. این فرصتی برای نو شدن، بهتر شدن، اجتماعی‌تر اندیشیدن و جهانی تر زندگی کردن در عصر کنونی است.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی از مسئولان برگزاری این مراسم در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کرد و افزود: امیدوارم این سلسله نشست باعث رنگ باختن ایران هراسی رسانه های معاند شود و ایران بر قله افتخارات فرهنگی بدرخشد و جوانان به آینده امیدوارتر از همیشه باشند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.