کد خبر : 362
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰

عبدا.. جوادی آملی، صاحب تفسیر تسنیم:

رسانه‌ها اتاق فکر دشمن را رسوا کنند

رسانه‌ها اتاق فکر دشمن را رسوا کنند
آیت‌الله جوادی آملی از رسانه‌ها خواست تا ضمن شناسایی اتاق‌های فکر دشمن، آنان را رسوا کنند.

به گزارش ویدانیوز، آیت الله عبدالله جوادی آملی در تبیین وظایف رسانه اظهارکرد: در یکی از جنگ‌ها وقتی امیرالمومنین (ع) پرچم را به دست فرزندشان ابن حنفیه دادند، به او فرمودند تنها این دشمنی که در مقابل تو ایستاده است را نبین، بلکه نگاهت به اتاق فکر دشمن در دور دست ها باشد؛ «ارْمِ بِبَصَرِکَ أَقْصَی الْقَوْمِ» این لشکر حاضر را نبین، بلکه اتاق فکر آنها در کوفه و شام را ببین! امروز نیز باید بدانیم که اتاق فکر دشمن کجاست و رسانه ها باید اتاق فکر دشمن را بشناسند و رسوا کنند.

وی افزود: قرآن کریم در سه بخش ملی، منطقه ای و بین المللی حرف دارد که باید آنها را شنید و عمل کرد؛ در بخش_ملی و منطقه_ای (مواحدان عالم) راهنما و معلم خوبی برای ماست و در بخش_بین_المللی که به حوزه انسانیت بر می گردد نیز دارای پیام است؛ پیام قرآن این است که من آمده ام شما را زنده کنم.

صاحب تفسیر تسنیم ادامه داد: قرآن کریم آمده تا به ما بگوید که ای انسان! شما مثل درخت نیستید که اول سبز شود و میوه دهد و پس از آن هیزم شود و تمام! بلکه مانند پرنده ای هستید که بعد از مرگ از قفس آزاد می شوید، بدانید مرگ پوسیدن نیست، بلکه از پوست به در آمدن است.

وی افزود: ما گذشته از حیات ظاهری، دارای حیات واقعی هم هستیم و انسان موجودی ابدی و ثابت است و نه ساکن، ثبات در برابر زوال است. ما روحی ثابت و بدنی داریم که یا ساکن است یا متحرک، پس اگر ما ثابت هستیم باید به دنبال علم ثابت باشیم و آن در عدل و عقل است.

آیت الله جوادی آملی گفت: شما در رسانه باید تلاش کنید تا ثابت کنید انسان یک موجود زنده ابدی است و ما اگر این معارف_قرآنی را درک کنیم دیگر اختلاس و خلاف و دروغ و نفاق و اختلافی نخواهد بود و این مشکلات داخلی را نیز نداشته و مرتفع می شود.

وی تاکید کرد: ما همه باید سعی کنیم تا مسلمان راستین باشیم لذا همان طور که قرآن از ما خواسته باید اعمال ما حکیمانه و عاقلانه باشد و به گونه ای حرکت کنیم که معلم جامعه باشیم و این محقق نمی شود مگر اینکه اول از خودمان شروع کنیم!

این عالم معزز با اشاره به قرآن سوزی های اخیر اظهار داشت: بعضی خیال می کنند که قرآن نیز مانند یک کتاب و روزنامه است که با آتش زدن آن می توانند جلوی نشر معارف آن را بگیرند، غافل از اینکه قرآن کریم دارای معرفت بلندی است که با این اعمال نمی شود جلوی نشر آن را گرفت! تمام این ۸ میلیارد انسان بر روی کره زمین را همین معارف الهی اداره می کنند که از طریق پبامبران الهی همچون حضرت ابراهیم خلیل و حضرت موسی، حضرت عیسی و پیامبر گرامی اسلام (ع) بیان شده است.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه تفسیر تسنیم از ثمرات حوزه علمیه در این چهل سال است، اظهار داشت: ما در ابتداء که تفسیر قرآن را شروع کردیم پیش بینی نمی کردیم که کتاب تفسیر تسنیم به ۸۰ جلد برسد، اما ورود به تفسیر آیات در اختیار ما بود ولی خروج از آن مبحث در اختیار ما نبود و آن هم به خاطر وجود فضلاء و اساتید فراوانی بود که در پای درس حضور داشتند و اشکالات و سوالات خودشان را مطرح می کردند تا مباحث به صورت کامل تبیین شود! اینها همه از برکات قرآن کریم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود فرمود: خداوند هر آنچه را که خلق کرده است، مثلث آفرید است؛ یعنی تمام مخلوقات عالم دارای یک نظام فاعلی، یک نظام غایی و هدفمند و یک نظام داخلی هستند، یعنی یک ضلع به مبدأ برمی گردد که چه کسی او را آفرید، یک ضلع آنکه برای چه خلق شده و یک ضلع هم درونی است. قرآن آمده تا به ما بگوید این مثلث را مثله نکنید و این وظیفه رسانه است که باید این پیام قرآن را برساند، چرا که معلوم مثله شده یک علم سرد خانه ای و مثل زمین مرده ای است که مشکل خود را نیز نمی تواند حل کند.

محمد حسین کشکولی، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما به همراه شورای معارف سیما و با حضور جمعی از مدیران گروه معارف شبکه های سیما، در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی حضور یافتند و با معظم له دیدار، ملاقات و گفتگو کردند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.