کد خبر : 3040
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۵

مفاخر میراث‌فرهنگی کشور تجلیل شدند

مفاخر میراث‌فرهنگی کشور تجلیل شدند

به گزارش ویدانیوز؛ دارابی عصر امروز پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ در مراسم نکوداشت چهره‌های ماندگار میراث‌فرهنگی که با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل سالن آمفی تئاتر این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: سخن خود را با نام خدای بزرگ آغاز می‌کنم که آغاز شاهنامه حکیم بزرگ ایران زمین، ابوالقاسم


به گزارش ویدانیوز؛

دارابی عصر امروز پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ در مراسم نکوداشت چهره‌های ماندگار میراث‌فرهنگی که با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل سالن آمفی تئاتر این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: سخن خود را با نام خدای بزرگ آغاز می‌کنم که آغاز شاهنامه حکیم بزرگ ایران زمین، ابوالقاسم فردوسی است. بی‌گمان وقتی از میراث‌فرهنگی، تمدن و هویت و تاریخ سخن می‌گوئیم حکیم توس و خالق شاهنامه پس از هزار و چهل و دو سال در قله ایستاده است و پرتو افشانی می‌کند.

دارابی گفت: شاهکار جهانی و پایان‌ناپذیر، ” شاهنامه” ۵۰ هزار بیت شعر دارد که بیش از ۲۰۰۰ بار از واژه ایران و بالغ بر ۶۰۰ بار از خرد و خردمندی گفته است و این پیشینه تمدنی و تاریخی ما ایرانیان است.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی افزود: شاهنامه را اگر چه حکیم توس سروده است، اما گویی همه ایرانیان هم صدا و هم آوا با او این حماسه را سروده‌اند؛ و از این رو شاهنامه را باید ” سند ثبت احوال ایرانیان” و ” کتاب تاریخ ایران زمین” بنامیم. ملت و جامعه‌ای که دارای چنین گنجینه‌ها و داشته‌های گران‌قدر و بی بدیل است می‌تواند از ” میراث تمدن و فرهنگی” سخن بگوید.

معاون میراث‌فرهنگی کشور به بزرگان ایران زمین اشاره کرد و افزود: ابوریحان، ابوعلی سینا، حافظ، سعدی، مولوی، رودکی، فارابی، خواجه نصیر الدین طوسی، امام محمد غزالی، خیام، عطار، سهروردی و صد‌ها تن از این مشاهیر ایران فرهنگی ایستاده بر قله هستند که دایره‌المعارف‌ها و فرهنگ لغات برای ادای حق به مقام آنان از بسیاری از این مفاخر با عنوان “همه‌چیزدان” یاد کرده‌اند.

او گفت: تکریم، ترویج و معرفی این مفاخر یعنی تعظیم و نکوداشت زبان فارسی و اسلام که در طول تاریخ دو عنصر هویت بخش، اتحاد آفرین، انسجام بخش و بوجود آورنده امنیت ملی و ثبات سیاسی در قلمرو بزرگی به نام ایران بوده است. از همین رو وقتی از میراث‌فرهنگی سخن می‌گوئیم بازتابی از ارزش‌ها و روایتی اجتماعی از تجربه زیست فرهنگی انسان‌ها در طول تاریخ است.

دارابی ادامه داد: روایت، بازخوانی و انتقال هنجارها، آداب و رسوم، آئین‌ها، سنت‌ها، مناسک،؛ که همه را فرهنگ می‌نامیم محتاج واسطه‌هایی انسانیاست که به مثابه حافظه تاریخی یک ملت هستند.

او یادآور شد: به واقع تکریم چهره‌های ماندگار میراث‌فرهنگی که امسال دومین دوره آن را برگزار می‌کنیم با هدف ارج‌گذاری و تجلیل از خدمات بزرگان و سرآمدان میراث‌فرهنگی کشور و از سوی دیگر گامی بزرگ برای معرفی گنجینه‌های زنده بشری است؛ که می‌تواند الگوسازی فرهنگی ملموس برای نسل جوان جامعه باشدمی‌تواند الگوسازی فرهنگی ملموس برای نسل جوان جامعه باشد، تا از رهگذر آن بتوانیم امیدوار به آینده و فردایی بهتر با افتخار به گذشته، راه و آرمان نیاکان و پیشینیان را بشناسیم و طی کنیم.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی اضافه کرد: برگزاری همایش چهره‌های ماندگار میراث‌فرهنگی برای عبرت‌آموزی، هویت‌بخشی، و خودشناسی یک ملت بزرگ و متمدن ایرانی در عصر امروز یک «ضرورت انکار ناپذیر» است. 

او گفت: رهبر حکیم انقلاب اسلامی “شناساندن تاریخ، دانشمندان و شکوه و عظمت معنوی و علمی شهرها” را یک وظیفه همگانی خوانده. اند و تاکید کردند” اگر یک ملت را از تاریخش، از گذشته‌اش، از فرهنگ‌اش، از شخصیت‌اش، از مفاخر علمی، دینی، سیاسی و فرهنگی اش جدا کردند و از یادش بردند این ملت آماده خواهد شد که هر چه می‌خواهند بر سرش بیاورند”.

دارابی با اشاره به اهمیت دولت سیزدهم به تکریم مفاخر و چهره‌های ماندگار افزود: خدای بزرگ را شاکریم که در دولت سیزدهم توانستیم دومین دوره چهره‌های ماندگار میراث‌فرهنگی ایران زمین را برگزار کنیم. تحقق این مهم با همراهی، مشارکت همدلانه فرزانگان و دست‌اندرکاران میراث فرهنگی و در پرتو راهنمایی و حمایت‌های ارزنده وزیر فرهنگ دوست و فرهیخته جناب آقای مهندس سید عزت‌الله ضرغامی حاصل شده است.

او گفت: این جمع بزرگ که هر یک از شما به تنهایی قادر به خلق کار‌های بزرگی هستید، اما عظمت قلمرو ایران فرهنگی و ظرفیت تمدنی و تاریخی آن بس عظیم و بزرگتر است و محتاج مشارکت همه برای کار در حوزه میراث‌فرهنگی در شأن، تشخص و جایگاه ایران است.

دارابی افزود: نقش‌آفرینی در شوراها، کارگروه‌ها و لایحه شرح وظایف، قانون برنامه توسعه هفتم کشور، افزایش سواد میراثی در جامعه به گونه‌ای که میراث تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود، نهضت بزرگ برای حفظ، احیا، مرمت و صیانت از میراث‌فرهنگی، کنشگری اجتماعی و مردمی در حوزه مادی و معنوی میراث فرهنگی با مشارکت سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد، تدوین متون و بسته‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی برای مدارس و دانشگاه‌ها، تعمیم نظارت عمومی و فعالانه آحاد مردم در حوزه میراث‌فرهنگی، بحث و تبادل نظر در حوزه چالش‌ها و تهدید‌های حوزه میراث‌فرهنگی و بالاخره طراحی ساز و کاری برای حضور قدرت‌مند در عرصه منطقه‌ای و جهانی به مثابه دیپلماسی عمومی، از جمله مواردی است که نیازمند راهنمایی، مشاوره، مشارکتو کمک مشفقانه همه فرزانگان میراث فرهنگی است.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی یادآور شد: در آیین دومین نکوداشت چهره‌های ماندگار میراث‌فرهنگی که ۱۰ تن از مفاخر را تجلیل خواهیم کرد، جمعی از سرآمدان و پیشکسوتان میراث فرهنگی، مدیران، پژوهشگران، کارشناسان ستادی و استانی، نویسندگان، شاعران، هنرمندان، تهیه کنندگان، کارگردانان صاحب‌نام کشور در حوزه سینما، تئاتر، رادیو، تلویزیون، اصحاب رسانه و مطبوعات که نقش بزرگ در تنویر افکار عمومی، پرسشگری، نظارت و افزایش سواد میراثی دارند. تنی چند از خیرین، نیکوکاران و کارآفرینان که بزودی در قالب ” انجمن خیرین میراث‌فرهنگی” شاهد حضور ارزشمند آنان خواهیم بود.

او افزود: نمایندگان برخی از تشکل‌های مردم‌نهاد، و بالاخره مسئولان و مقامات مختلف از دستگاه‌ها، نهاد‌ها و واحد‌های دولتی، انقلابی، فرهنگی و هنری کشور حضور دارند که مجدداً مراتب قدردانی و تشکر خود و همکارانم در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را از حضور دلگرم کننده و صمیمی همه شما عزیزان اعلام می‌کنم.

تجلیل از ۱۰ نفر از مفاخر میراث‌فرهنگی کشور

در پایان مراسم نکوداشت مفاخر میراث‌فرهنگی، زهره بزرگ‌مهری (مهندس معمار، نویسنده، پژوهشگر و معمار ایرانی)، زنده‌یاد یعقوب دانش‌دوست (پژوهشگر میراث، معمار و مرمت‌گر بنا‌های تاریخی)، سید منصور سید سجادی (دکترای ایرانشناسی، پژوهشگر و نویسنده)، اسکندر مختاری طالقانی (دکترای پژوهش هنر، مرمت‌گر، پژوهشگر میراث معماری و شهرسازی، جلیل گلشن بافقی (باستان‌شناس، پژوهشگر، حفاظت‌گر آثار تاریخی)، هایده لاله (دکترای باستان‌شناسی، پژوهشگر و مولف)، سید محمود طالقانی (دکترای مطالعات شهری و موسس موزه روستایی گیلان)، رسول وطن‌دوست (پژوهشگر، مرمت‌گر آثار و اشیای تاریخی)، عبدالحسین وکیلی فرد (از بنیان‌گذاران سازمان میراث فرهنگی) و عبدالرحمان وهاب‌زاده (باستان‌شناس پژوشگر، حفاظت‌گر آثار تاریخی) تجلیل شدند.منبع خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.