کد خبر : 2451
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷

نجات مرد همسرکش از قصاص با اثبات خیانت

نجات مرد همسرکش از قصاص با اثبات خیانت

به گزارش ویدانیوز؛ رسیدگی به این پرونده از ۱۰سال پیش از وقتی به جریان افتاد که مرد ۳۸ ساله روز بیست و هفتم اسفند سال ۹۲ با حالی پریشان و لباس خونین به اداره پلیس مراجعه کرد و مدعی شد که در جریان درگیری با همسرش او را با ضربه چاقو کشته و از خانه‌اش


به گزارش ویدانیوز؛

رسیدگی به این پرونده از ۱۰سال پیش از وقتی به جریان افتاد که مرد ۳۸ ساله روز بیست و هفتم اسفند سال ۹۲ با حالی پریشان و لباس خونین به اداره پلیس مراجعه کرد و مدعی شد که در جریان درگیری با همسرش او را با ضربه چاقو کشته و از خانه‌اش در کرج گریخته است. با شروع تحقیقات مأموران همراه متهم به خانه وی رفته و جسد همسرش را پیدا کردند.

خیانت و جنایت

متهم درباره انگیزه قتل گفت: وقتی متوجه شدم همسرم به من خیانت کرده است با هم بحثمان شد او درحالی که هیچ ابایی از پنهان کردن این موضوع نداشت حرف‌هایی به من زد که بشدت عصبانی شدم وخون جلوی چشمانم را گرفت به آشپزخانه رفتم و با برداشتن یک چاقو به سراغ المیرا رفتم و او را با ضربه چاقو به قتل رساندم.

در دادگاه چه گذشت؟

در جلسه دادگاه پدر المیرا برای دامادش درخواست قصاص کرد. متهم نیز در دفاع از خود گفت: مدتی بود که همسرم در خانه رفتار خوبی با من و دو فرزندمان نداشت. آن‌ها را زیاد کتک می‌زد وتماس‌های تلفنی مشکوکی داشت. این موضوع باعث شده بود بین من و او اختلاف بیفتد تا اینکه همسرم از خانه قهر کرد و به خانه پدرش رفت.

وی ادامه داد: او را مدتی تعقیب کردم و بعد دیدم سوار خودروی مردی غریبه شد و با او رفتار صمیمانه‌ای داشت. وقتی از او پرسیدم آن مرد غریبه چه کسی بود، گفت دوستم است. با شنیدن این حرف عصبانی شدم و او را کشتم. پس از پایان جلسه دادگاه این متهم جوان به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شد.

ورق برگشت!

بعد از صدور حکم قصاص وقتی برای دادگاه اثبات شد که المیرا با آن مرد غریبه ارتباط پنهانی داشته است معشوقه مقتول نیز بازداشت شد.

در این مرحله بود که پدرومادر المیرا حاضر شدند از درخواست قصاص خود برای دامادشان گذشت کنند، اما آن‌ها مدعی شدند به شرط دریافت ۴۰۰ میلیون تومان دیه از حق قصاص خود گذشت خواهند کرد.

بنا به گزارش خبرنگار ما؛ مرد همسرکش در حال حاضر در زندان به سر می‌برد تا با پرداخت دیه بعد از ۱۰ سال آزاد شود.

نظر جرم‌شناس درباره همسرکشی

دکتر جعفرکوشا رئیس انجمن ایرانی جرم‌شناسی و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص جنایت‌های خانوادگی به «ایران» گفت: پدیده مجرمانه همسرکشی یکی از موضوعاتی است که در جرم‌شناسی مورد بحث قرار می‌گیرد و برای دستیابی به عوامل ارتکاب این نوع جنایات دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد.

وی افزود: اولین عامل موضوع فرهنگی است یعنی نبود تطابق فرهنگ زن و مرد (زوجه و زوج) به دلیل اینکه هر دو از فرهنگ‌های مختلفی هستند و نهایتاً با هم در تعارض بوده و در بسیاری ازموارد به خشونت منجر شده و به جنایت منتهی می‌شود.

این جرم‌شناس با اشاره به اینکه عامل دوم مسأله اقتصادی است، ادامه داد: در واقع نداشتن استقلال مالی زنان و یا حتی در مواردی که اگر زن استقلال اقتصادی هم داشته باشد مرد به منابع و درآمد اقتصادی زن نظر داشته و خواستار این است که منابع و درآمد در اختیار او قرار بگیرد. عامل سوم روابطی است که به‌صورت پنهانی یکی از طرفین برقرار کرده باشند که در صورت کشف و اطلاع موجبات ناسازگاری را فراهم می‌کند.

دکتر کوشا چهارمین عامل را نبود حمایت از زنان چه به صورت قانونگذاری یا اجتماعی و فرهنگی دانست که می‌تواند جسارت مرد را نسبت به زن با اقدامات فیزیکی منجر به حذف زنان بیشتر کند.

این جرم‌شناس عامل پنجم را صبوری در زندگی و گذشت و شکایت نکردن به‌موقع عنوان کرد و گفت: عدم تسلط خواهی به دلیل اینکه گذشت زمانه ممکن است در تغییر رفتارهمسر اثرگذار باشد اقدام جدی برای پیگیری یعنی اطلاع دادن به مقامات ذیصلاح است.

رئیس انجمن ایرانی جرم‌شناسی عامل ششم را دخالت‌های اطرافیان در تحریک مرد به ناکارآمدی زن و تشویق او برای ایجاد ناسازگاری و نهایتاً شروع اختلافات دانست. از مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد
این است که بایستی انجمن‌ها و NGO حمایت از زنان تقویت شود.

کوشا تصریح کرد: آموزش همگانی برای خانواده‌ها در جهت صلح و سازش و فرهنگ‌مداری ایجاد شود. مقامات قضایی و انتظامی دربرخورد‌های اولیه که می‌توانند مانع بروز خطرات بعدی باشند اقدامات جدی به عمل آورند که در صورت برخورد بموقع و قاطع در برخورد‌های اولیه، ضرب و شتم‌های کوچک مانع قتل‌های این چنینی می‌شوند.



منبع خبر

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.