کد خبر : 2036
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰

علی دارابی، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

هویت ملی ایرانیان در پرتو شاهنامه فردوسی بازسازی شد

هویت ملی ایرانیان در پرتو شاهنامه فردوسی بازسازی شد
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هویت ملی ایرانیان در پرتو شاهنامه فردوسی بازسازی شد و این شاعر حماسی بیش از ۲ هزار بار از عنوان ایران در شاهنامه استفاده کرده است.

به گزارش ویدانیوز، علی دارابی در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در محل آرامگاه این شاعر شهیر افزود: هنر بزرگ و شاهکار خلق شاهنامه توسط فردوسی در سده چهارم هجری در دوران شکوه فرهنگ اسلامی رقم خورد که در پرتو آن توانستیم هویت خود را بازسازی کنیم.

وی با بیان اینکه فردوسی به بررسی مهم‌ترین مسأله یعنی هویت ملی وقت خود را گذاشته است، بیان کرد: فردوسی لفظ ایران را بیشتر ۲ هزار بار در شاهنامه آورده است.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: هویت ملی برای یک ملت به منزله روح برای بدن است که فقدان آن به منزله مرگ خواهد بود .

دارابی افزود :هویت ملی ریشه در تاریخ و فرهنگ یک ملت دارد و با سرشت تک تک افراد جامعه در هم آمیخته است و در برگیرنده چهار دسته ارزشهای ملی، دینی، جامعه و انسانی را شامل می‌شود.

وی با تاکید براینکه یک ملت برای بقای خود نیازمند هویت ملی است، بیان کرد: وحدت ملی جز با هویت ملی برقرار نمی‌شود و دین می‌تواند مهم‌ترین عنصر هویت ملی باشد.

دارابی اظهار کرد :هنر بزرگ فردوسی در جد و جهد نگارش شاهنامه نیست بلکه نحوه منظوم کردن این اثر مهم است و اینکه قلمرو سخن شاهنامه در هر عصر و زمانه ای پویا و مانا بوده و جهان را به تحسین خود واداشته مهم است.

وی با بیان اینکه جامعه ای که دارای چنین ادبای بزرگی است نسل امروزش وظیفه خطیر دارد، بیان کرد: چنین جامعه ای دچار گسست هویت فرهنگی نیست و از فرهنگ و میراث فرهنگی خود می‌گوید.

به گفته قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، خرد و خردمندی گوهر شاهنامه است که این دو2 واژه صدها بار در شاهنامه تکرار شده است.

دارابی با بیان اینکه شاهنامه تحت عناوینی مانند شناسنامه ایرانیان، ترازوی زبان فارسی، اخلاق نامه، نیکنامه، شجاعتنامه و ثبت احوال ایرانیان نامیده شده است، گفت: شاهنامه اثر مورد طبع یک نفر نیست بلکه کلام هزاران مردم و بیان قول یک ملت و به عبارتی کتاب بشریت است .

وی بیان کرد: شاهنامه بزرگترین نماد فرهنگی در تحلیل ویژگی های ملی ایرانی و شاهکاری ادبی، هنری و فلسفی است .

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.