کد خبر : 961
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸

قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش:

هیچ مدرسه خیرسازی در مولدسازی به فروش نمی‌رسد

هیچ مدرسه خیرسازی در مولدسازی به فروش نمی‌رسد
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هیچ مدرسه خیرسازی در مولدسازی به فروش نمی‌رسد، گفت: همه درآمد حاصل از فروش املاک مازاد فقط صرف مدرسه‌سازی می‌شود.

به گزارش ویدانیوز، قاسم احمدی لاشکی درباره اجرای طرح مولدسازی اظهار داشت: آموزش و پرورش ۱۲۲ هزار مدرسه و ۱۰۲ هزار ملک دارد و در این آمار تعداد مدارس به این دلیل بیشتر است که ممکن است برخی مدارس ۲ شیفته باشند یا ملک کاربری مدرسه نداشته باشد.

وی یادآور شد: براساس قانون مولدسازی که به تصویب سران قوا رسید، دستگاه‌ها باید املاک مازاد خود را معرفی کنند که آموزش و پرورش نیز بر همین اساس عمل کرد.

احمدی لاشکی ادامه داد: این قانون به ۲ وزارتخانه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان توجه ویژه‌‎ دارد زیرا بر اساس این قانون، ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از واگذاری اموال مازاد فقط باید در آموزش و پرورش و صرف مدرسه سازی شود و حق نداریم این رقم را صرف پرداخت حقوق و مزایا و هزینه‌های جاری کنیم.

 

حق به فروش گذاشتن مدارس خیرساز را نداریم

وی ادامه داد: با بررسی‌‎های صورت گرفته، ۶۰۰ ملک برای واگذاری در فهرست معرفی شده، قرار دادیم که اگر استانی به اشتباه مدرسه خیرسازی را هم در فهرست گذاشته باشد، اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، حتما جلوی آن را خواهیم گرفت ولی چنین مسئله‌ای بعید به نظر می‌رسد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه ما حق نداریم زمین یا ملکی که از سوی خیّری هدیه شده را در فهرست فروش قرار دهیم، گفت: این موضوع هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی ایراد دارد.

وی تصریح کرد: وقتی خیّری سال‌ها پیش هدیه‌ای را تقدیم کرده، اگر امروز فرزندان و نوادگان او ببینند که هدیه او به فروش گذاشته شده، ما فرهنگ بزرگ وقف را از بین خواهیم برد و نباید این سنت را لکه‌دار کنیم.

احمدی لاشکی اضافه کرد: موضوع تهاتر و تبدیل به احسن در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نیز آورده شده و این موضوع می‌تواند کمک حال آموزش و پرورش باشد زیرا در برخی استان‌ها زمین‌ و مدارس فرسوده‌ای قرار دارد که می‌‎تواند با واگذاری یا تهاتر آن چندین مدرسه نوساز تحویل گرفت.

 

توجه به مدارس محروم، مرزی، کم‌برخوردار و عشایری در طرح مولدسازی دارایی‌ها

احمدی لاشکی گفت: برای استفاده از درآمد مولدسازی دارایی‌ها، ابتدا مدارس محروم، مرزی، کم‌برخوردار و عشایری مورد توجه قرار می‌گیرند.

وی درباره رسیدگی به مدارس تهران با استفاده از اجرای طرح مولدسازی دارایی‌ها اظهار داشت: تهران از نظر فضای آموزشی در ۲ ردیف آخر قرار دارد و باید در فهرست توجه قرار گیرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: اگر ملکی در تهران به فروش برسد، ممکن است به اندازه ۲۰ ملک در استان‌های دیگر باشد؛ بنابراین تهران را مد نظر داریم. هرچند که سیستان و بلوچستان ضرورت به حمایت در نوسازی و مقاوم‌سازی دارد اما تهران از نظر فضای آموزشی جزو استان‌های نابرخوردار است که آن را احیا خواهیم کرد.

وزارت آموزش و پرورش تعداد ۵۲۰ ملک مازاد خود را برای مولد سازی اعلام کرد که در چند روز اخیر پس از تهیه فهرست مولد سازی دارایی‌های آموزش و پرورش برخی در فضای مجازی ادعا کردند که از مدارس خیرساز یا وقفی هم در لیست این املاک قرار گرفته است که این موضوع واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت.

همچنین پیش از این شایعاتی در مورد قرارگرفتن اردوگاه شهید باهنر در لیست مولد سازی دارایی‌های آموزش و پرورش در فضای مجازی منتشر شد که این موضوع توسط وزارتخانه تکذیب و اعلام شد که قرار گرفتن اردوگاه شهید باهنر تهران در فهرست املاک مازاد آموزش و پرورش و مولدسازی آن برای فروش دروغ است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.