کد خبر : 5573
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۷:۱۰

تامین اراضی ۷۰۰ هزار واحد مسکونی دستگاه‌های دولتی در قالب نهضت ملی مسکن

تامین اراضی ۷۰۰ هزار واحد مسکونی دستگاه‌های دولتی در قالب نهضت ملی مسکن

به گزارش ویدانیوز؛ در روزهای پایانی سال، دولت در حال بستن پرونده های مسکن دستگاه های مختلف از جمله وزارت دفاع، وزارت علوم، وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و کمیته امداد است. طبق قانون جهش تولید مسکن دستگاه هایی که اراضی مازاد دارند، تمامی این اراضی باید در اختیار وزارت راه و


به گزارش ویدانیوز؛

در روزهای پایانی سال، دولت در حال بستن پرونده های مسکن دستگاه های مختلف از جمله وزارت دفاع، وزارت علوم، وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و کمیته امداد است.

طبق قانون جهش تولید مسکن دستگاه هایی که اراضی مازاد دارند، تمامی این اراضی باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد تا از طریق آن اقدام به ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن کند‌. برخی از دستگاه ها برای تخصیص اراضی خود مقاومت می کردند بنابراین برای آنکه دستگاه ها راضی به تخصیص اراضی شوند، تفاهم نامه هایی برای ساخت واحدهای مسکونی نیروهای این دستگاه ها منعقد  شد و تاکنون تفاهم نامه ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برای اعضای هیات علمی و نخبگان وزارت علوم و همچنین ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارکنان  وزارت دفاع منعقد شده است.

در همین رابطه سید جواد سادات مشاور وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه پانزدهمین جلسه شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور برای تامین مسکن نیرو‌های مسلح از جمله سپاه، ارتش و وزارت دفاع روز گذشته برگزار شد گفت: در برنامه ۴ ساله نهضت ملی مسکن مقرر شده بود که ۵۰۰ هزار واحد مسکونی به این بخش تخصیص یابد که تا به امروز عملیات اجرایی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است.

او می‌گوید: روز گذشته همزمان با امضای این دستورالعمل ۱۰ هزار واحد مسکونی به خانواده‌های نیرو‌های مسلح اهدا شد و عملیات اجرایی بخشی از این ۲۰۰ هزار واحد مسکونی باقی مانده هم شروع می‌شود.  

سادات بیان کرد: بعد از تعیین تکلیف اراضی، بحث کاربری مشخص می‌شود با توجه به آنکه نیرو‌های مسلح در قالب تعاونی‌ها برنامه‌هایی را در حوزه ساخت مسکن داشته اند عملیات اجرایی ساخت برای این متقاضیان به سرعت انجام می‌شود.

خبرنگاران و هنرمندان در صف انتظار برای پروژه های نهضت ملی مسکن

مشاور وزیر راه وشهرسازی گفت: جلسات گذشته با موضوع عملیات ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برای اعضای هیات عملی دانشگاه‌ها و همچنین ساخت مسکن با محور صنعت شهر‌ها برگزار شد و از سوی دیگر عملیات اجرایی ساخت مسکن برای کارگران به تعداد ۱۴۰ هزار واحد مسکونی انجام و اراضی این واحد‌ها تعیین تکلیف شدند.

او گفت: در آینده نزدیک عملیات ساخت مسکن خبرنگاران، هنرمندان و ورزشکاران و بحث مسکن اقشار ضعیف جامعه از جمله کمیته امداد اجرایی می‌شود.

سادات یادآور شد: عملیات اجرایی ساخت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده و تزریق این تعداد واحد مسکونی به طور قطع آثار خود را در بازار مسکن طی سال‌های آینده نشان می‌دهد.

روند مطلوب اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان تهران

همچنین در همین رابطه جنتی مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران هم به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: روند اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن در تمامی شهرهای استان تهران از سرعت خوبی برخوردار بوده و در حال حاضر با توجه به همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت شاهد آن هستیم که سرعت اجرای پروژه‌ها بهتر شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر دو پروژه  نهضت ملی مسکن در شهر پاکدشت تهران در حال ساخت است که یکی از پروژه ها شامل ۶۳۰ واحد بوده که پیشرفت فیزیکی آن به ۹۱ درصد رسیده و در حال محوطه سازی هستیم و به زودی به بهره‌برداری می رسد.

به گفته مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران، پروژه بعدی پروژه ۸۲۸ واحدی کبود گنبد پاکدشت بوده و از پروژه های جدید نهضت ملی مسکن پاکدشت به شمار می رود که از ابتدای دی ماه امسال شروع شده و هم اکنون در مرحله گودبرداری است. 

او می گوید: برخی از متقاضیان دو یا سه قسط اول را واریز کرده اند که بخش عمده ای از این مبالغ صرف صدور پروانه های ساختمانی، آماده سازی زمین و سایر هزینه ها است.

وی اظهار کرد : از ابتدای سال آینده و بعد از رسیدن به مرحله فنداسیون سرعت اجرای برنامه ها دوبرابر می شود.

جنتی همچنین به بهره برداری از پروژه ۵۰۰ واحدی در منطقه چیتگر اشاره کرد گفت: در قالب تفاهم نامه با وزارت دفاع پروژه ۵۰۰ واحدی در منطقه چیتگر در قالب بلوک B به بهره برداری خواهد رسید.

۴۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در قالب واگذاری زمین به متقاضیان درحال اجرا است

براساس این گزارش تخصیص اراضی از سوی دستگاه ها نقش بسیار  موثری در بهبود و تسریع اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن  دارد به طوری که در این زمینه ابوالفضل نوروزی  مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت:  ۲ میلیون و ۴۹۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است، از این تعداد، ۴۰۰ هزار واحد در قالب واگذاری زمین به متقاضیان درحال اجرا است. در این طرح‌ها خود مردم کارفرما هستند و با حضور خود مردم اجرای پروژه‌ها در حال پیشرفت است. تجربه نشان می‌دهد هرجا که به مردم اعتماد شد کارها به خوبی پیشرفت کرد.

وی با بیان اینکه در روستاها برای اولین بار اقدام به واگذاری زمین برای مهاجرت معکوس شده است، گفت: زمین حدود ۶۰۰ هزار متقاضی در این بخش تأمین شده است و در حال حاضر به ۷۶ هزار نفر زمین واگذار شده است. همچنین برای ۶۶۲ هزار متقاضی در قالب قراردادهای سه جانبه اقدام به ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن کردیم. در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده، در حال حاضر ۲۴۶ هزار واحد مسکونی در قالب بسته‌های تشویقی و در قالب طرح‌های کلید به کلید و کلید به زمین در حال انجام است.

وی افزود: در حوزه مسکن روستایی هم ۴۷۱ هزار واحد مسکونی درحال ساخت است که یک رکورد بزرگ در حوزه ساخت مسکن است.منبع خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.