کد خبر : 5605
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱:۴۰

پیش بینی تردد بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار خودروی سواری در جاده‌های کشور

پیش بینی تردد بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار خودروی سواری در جاده‌های کشور

به گزارش ویدانیوز؛  از امروز ۲۹ اسفند همزمان با آغاز تعطیلات رسمی نوروز سفر‌های جاده‌ای کشور به صورت رسمی شروع می‌شود و بسیاری از مسافران از  امروز به صورت رسمی وارد جاده‌های کشور می‌شوند. به صورت معمول و طبق ارزیابی‌های که در سال گذشته انجام شده بود محورهای شمالی جزء  پر تردد‌ترین راه‌های کشور هستند


به گزارش ویدانیوز؛

 از امروز ۲۹ اسفند همزمان با آغاز تعطیلات رسمی نوروز سفر‌های جاده‌ای کشور به صورت رسمی شروع می‌شود و بسیاری از مسافران از  امروز به صورت رسمی وارد جاده‌های کشور می‌شوند.

به صورت معمول و طبق ارزیابی‌های که در سال گذشته انجام شده بود محورهای شمالی جزء  پر تردد‌ترین راه‌های کشور هستند و بیشترین حجم تردد خودرو‌ها از مسیر‌های شمالی از جمله آزاد راه تهران – شمال ، محور چالوس و آزاد راه قزوین – رشت انجام می‌شود.

امسال بر خلاف یکی دو سال گذشته هشدارهای هواشناسی از سوی سازمان راهداری  صادر شده است و با توجه به بارش های که در پیش است به مسافران توصیه می شود  که  حتما به نکات ایمنی و ترافیکی صادر شده در این بخش توجه کنند.

همچنین امسال با توجه به کمبود ناوگان حمل‌ونقل عمومی و همچنین با توجه به افزایش حجم زیاد تقاضا در نوروز بسیاری از مسافران ترجیح می دهند که از ناوگان شخصی خود استفاده کنند که طبق آمارها نوروز ۱۴۰۳ شاهد رشد بیشتر تردد در جاده های کشور خواهیم بود.

در همین رابطه رضا نفیسی رئيس مرکز تدوین مقررات، ایمنی حمل و نقل، پدافند غیر عامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی  گفت: طبق پیش بینی‌های انجام شده  نوروز امسال شاهد رشد ۴۵ درصدی  در جابه جایی ها خواهیم بود.

به گفته وی، روز گذشته بازدیدی از تمامی پایانه‌های مسافری و فرودگاه‌ با حضور معاون حمل ونقل  انجام شد و خوشبختانه با توجه به تراکم مسافر در پایانه ها ظرفیت‌های خالی به ویژه در بخش اتوبوس‌های بین شهری همچنان وجود داشت.

او با اشاره به اینکه در بخش جاده‌ای  برای تسهیل در سفر‌های نوروزی مسافران، بخش عمده‌ای از نقاط حادثه خیز برطرف شده  است گفت: حدود ۸۷۷ نقطه حادثه  خیز  امسال شناسایی شده و از این  تعداد ۴۱۲ نقطه برطرف شده و در کنار آن بخش عمده‌ای از نقاط حادثه خیز هم آشکار سازی شده است.

او اظهار کرد: همچنین با همکاری تمامی دستگاه‌ها از جمله پلیس راهور ،مرکز اورژانس و سازمان راهداری تدابیر لازم برای سفر‌های نوروزی فراهم شود.

براساس این گزارش با توجه به آنکه بخش عمده‌ای از تصادفات جاده‌ای ناشی از خستگی و خواب آلودگی است بنابراین در همین رابطه سازمان راهداری پویش چشم به راهیم را  در تمامی استان‌های کشور راه اندازی کرده است تا از طریق این پویش  بخش کوچکی از تصادفات کاهش پیدا کند.

راه اندازی پویش چشم به راهیم برای کاهش تصادفات جاده‌ای

در همین رابطه قربانی مشاور سازمان راهداری اعلام کرد: پویش چشم به راهیم با هدف کاهش تصادفات جاده‌ای در تمامی راهدارخانه‌ها و مجتمع‌ها وخدمات رفاهی راه اندازی شده تا مسافران بتوانند در این   استراحتگاه ها بخشی از خستگی ناشی از رانندگی طولانی را برطرف کنند.

وی ادامه داد: این پویش از ۲۵ اسفند ماه آغاز و تا ۱۲ فرودین ماه در سراسر کشور  برگزار می‌شود همچنین در کنار این پویش با توجه به هشدار‌های سازمان هواشناسی ۹ هزار راهدار و ۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه ماشین آلات سازمان راهداری آماده باش هستند و حدود ۱۱۰۰ مجتمع خدمات رفاهی و بین راهی برای ایام نوروز آماده پذیرایی از مسافران هستند.

تردد خودرو‌ها در روز به بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه می‌رسد

همچنین ایمان محرابی نیا مسئول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌های کشور به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: طبق پیش بینی‌های انجام شده حداکثر تردد روزانه بین استانی ۲ میلیون و ۹۷۵ هزار دستگاه خودروی سواری خواهد بود و حداقل تردد روزانه هم ۲ میلیون ۱۷۴ هزار خودرو است  انتظا رمی رود که متوسط تردد بین استانی امسال نسبت به سال گذشته ۴ تا ۵ درصد افزایش داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی وضعیت تردد و اقدامات ترافیکی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ و ارتقاء ضریب ایمنی و تسهیل عبور و مرور وسایل نقلیه، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی از امروز ۲۹ اسفند تا پایان روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ اجرا و اعمال خواهد شد.

به گفته وی، بر اساس محدودیت‌های کل تعریف شده، تردد انواع موتورسیکلت در زمان اجرای طرح نوروزی در همه آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها، محور‌های کرج – چالوس، هراز، فیروزکوه و سایر محور‌هایی که ضرورت ایجاب کند، ممنوع خواهد بود  همچنین ممنوعیت و محدودیت‌های ترافیکی در همه محور‌های برون شهری از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ برای خودرو‌های تریلر و کامیون اعمال می‌شود.

محرابی بیان کرد: تردد انواع تریلر، ناوگان ترانزیتی، کامیون و تانکر‌های حامل مواد سوختی و فاسدشدنی، بهداشتی، ضدعفونی‌کننده و کالا‌های اساسی (گندم، جو، برنج، سویا، دانه‌های روغنی و …) دارای مجوز از پلیس راهور ناجا مستثنی بوده و ممنوعیت تردد این قبیل وسایل نقلیه تنها در محور‌هایی اعمال خواهد شد که مقررات یک‌طرفه شدن عبور و مرور در آنها اجرا می‌شود و یا در طول سال ممنوعیت تردد دارند.

او اظهار کرد:  تردد انواع تریلر، کامیون و کامیونت (به استثناء خودرو‌های حامل مواد سوختی و فاسدشدنی، بهداشتی، ضدعفونی‌کننده و کالا‌های اساسی و دارای مجوز) در روز ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ در همه محور‌های برون شهری کشور ممنوع خواهد بود.

وی افزود: تردد انواع تریلر، کامیون و کامیونت همچنان در محور کرج – چالوس و بالعکس ممنوع است و با اعلام محدودیت قطعی تردد، در روز‌های یکشنبه تا چهارشنبه (۲۷ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱ فروردین ۱۴۰۳) از ساعت ۹ صبح از مرزن‌آباد به سمت تهران (شمال به جنوب) انسداد محور به صورت کامل اعمال می‌شود، همچنین از ساعت ۱۱ از ابتدای پل زنگوله (انت‌های دهانه شمالی تونل البرز به سمت چالوس) محدودیت تردد یک‌طرفه اجرا خواهد شد از ساعت ۲۴ این روز‌ها طرح محدودیت تردد اتمام یافته و از پل زنگوله تا مرزن‌آباد مسیر حرکت دوطرفه خواهد بود.

وی با بیان اینکه با پیش‌بینی محدودیت تردد در صورت پرحجم بودن ترافیک، روز‌های پنجشنبه، چهارشنبه و پنجشنبه (۲، ۸ و ۹ فروردین ۱۴۰۳) از ساعت ۱۰ از مرزن‌آباد به سمت تهران (شمال به جنوب) انسداد محور به صورت کامل اعمال می‌شود. گفت: از سویی محدودیت تردد از ساعت ۱۲ از ابتدای پل زنگوله (انت‌های دهانه شمالی تونل البرز به سمت چالوس) به صورت یک‌طرفه اعمال شده و از ساعت ۲۴ با اتمام طرح محدودیت تردد، حرکت خودرو‌ها در مسیر دوطرفه از پل زنگوله تا مرزن‌آباد انجام خواهد شد.

براساس این گزارش حال با توجه به اقدامات و محدودیت های در نظر گرفته شده در تمامی محور‌های پر تردد کشور امیدوار هستیم امسال مسافران و تمامی رانندگان تدابیر لازم را برای رانندگی ایمن در جاده‌های کشور در نظر بگیرند.منبع خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.