کد خبر : 5658
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۵

۵ دستگاه VAR تا ۲۰ روز آینده وارد می‌شود/ بدترین تصمیم من آوردن ویلموتس بود

۵ دستگاه VAR تا ۲۰ روز آینده وارد می‌شود/ بدترین تصمیم من آوردن ویلموتس بود

به گزارش ویدانیوز؛  مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در برنامه نوروز فوتبالی شبکه سیما گفت: فوتبال تقریباً تعطیلی ندارد. پنجشنبه‌ها که خیلی جا‌ها تعطیل هستند بخشی از کار‌های اداری فدراسیون را داریم و روز‌های جمعه هم معمولاً لیگ و مسابقاتی مانند فوتبال ساحلی برگزار می‌شود. در ماه مبارک رمضان هر شب یک میلیون نفر درگیر


به گزارش ویدانیوز؛

 مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در برنامه نوروز فوتبالی شبکه سیما گفت: فوتبال تقریباً تعطیلی ندارد. پنجشنبه‌ها که خیلی جا‌ها تعطیل هستند بخشی از کار‌های اداری فدراسیون را داریم و روز‌های جمعه هم معمولاً لیگ و مسابقاتی مانند فوتبال ساحلی برگزار می‌شود. در ماه مبارک رمضان هر شب یک میلیون نفر درگیر فوتسال ببینند و راحت هم به منازل‌شان می‌روند. در سیستان و بلوچستان نیز با وجود اینکه سیل بود شب مسابقات فوتسال را دیدیم در صورتی که یک طرف آب بود. زمین چمن مصنوعی در سیستان و بلوچستان از بین رفته و قرار شده فدراسیون فوتبال با کمک AFC این زمین را بازسازی کند.

تلاش می کنیم لیگ ۲۰ خرداد به پایان برسد

او ادامه داد: چند سال است مسابقات مقدماتی جام جهانی دوم و هفتم فروردین ماه برگزار می‌شود. تقویم کنفدراسیون فوتبال آسیا تغییر نکرده و پس از این دو مسابقه لیگ برگزار می‌شود. تمام تلاش‌مان این است که ۲۰ خرداد مسابقات لیگ به پایان برسد.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا سابقه فوتبال کردن را دارد یا نه، گفت: من در اصفهان بازی می‌کردم. خیلی درجه یک نبودم ولی در لیگ بازی می‌کردم. جا دارد از مرحوم ناصر حجازی یاد کنم. سال ۱۳۶۸ مدیرعامل سیمان سپاهان بودم. آقای حجازی را به اصفهان آوردیم و ایشان مربیگری را آنجا انجام داد. خاطرات خوبی با ایشان دارم. مرحوم دهداری نیز فرزندش را آورده بود که به حجازی معرفی کند. در بین داخلی‌ها، الگوی من حجازی بود و به او علاقه داشتم. پرویز قلیچ‌خانی و علی پروین هم دیگر الگو‌هایم بودند.

تاج در مورد اینکه چه نمره‌ای به خودش در سالی گذشته می‌دهد، بیان کرد: در فوتبال ساحلی شرایط خوبی داشتیم و آغاز سال ۱۴۰۲ را با قهرمانی در این رشته رقم زدیم و ۶ بر صفر ژاپن را شکست دادیم. با ژاپن در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی درگیر هستیم و حتی در مدیریت AFC نیز این رقابت وجود دارد. در فوتبال ساحلی نمره خیلی خوب می‌دهم. هفتم فروردین ۱۴۰۲ در فوتبال ساحلی قهرمان شدیم و ژاپن باور نمی‌کرد که ۶ بر صفر شکست خورده است. اواخر سال نیز، فوتبال ساحلی در جام جهانی به مقام سومی رسید. ثانیه‌های آخر مقابل برزیل شکست خوردیم.

پاداش تیم ملی فوتسال را پرداخت کردیم

او گفت: در فوتسال وضعیت‌مان خوب بوده است و نمره قبولی می‌دهیم. پیش‌بینی‌ام این است امسال قهرمان آسیا می‌شویم. پاداش‌هایی که قول داده بودیم را به فوتسالی‌ها پرداخت کردیم. جا دارد از وحید شمسایی و علی نادری (سرمربی فوتبال ساحلی) تشکر کنم. شمسایی جوانگرایی خوبی در تیم ملی فوتسال انجام داده و چند روز پیش نیز به همراه وزیر ورزش و جوانان سری به تمرینات زدیم و شاید فردا هم بروم. فوتسال در بخش بانوان و آقایان نتایج خوبی گرفته است.

قهرمانی آسیا دست‌مان بود که افتاد

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه چه اتفاقات تلخی در سال گذشته برای فوتبال افتاد، یادآور شد: فوتبال همیشه پر از اتفاق است و شاید تلخ‌ترین آن که هنوز ناراحتم، بازی با قطر است. قهرمانی آسیا دست‌مان بود که افتاد. ژاپن را خوب بردیم و کسی نگفت روی اتفاق برنده شدیم. نقطه استاندارد آسیا ژاپن است و باید تلاش کنیم به سمت استانداردسازی برویم. ژاپن کار‌های بسیار خوبی کرده است. ژاپن ویژنی تهیه کرده و با AFC قرارداد بسته است.

تاج یادآور شد: از مسئولان فدراسیون ژاپن پرسیدم چه کار‌هایی می‌کنید و هر چه گفتند نوشتم. قرار است تیرماه، ویژنی به AFC بدهند. یکی از اقدامات، انتخاب کمیته توسعه و پیشرفت فدراسیون فوتبال است که مجید جلالی در این پست انتخاب شد. جلالی همزمان این مطالعه را انجام می‌دهد. نزدیک به صد نفر در کمیته‌های مختلف کار می‌کنند و جلالی نیز کارش را خوب شروع کرده است. در بین فوتبالی، در جمع خوب‌های آسیا هستیم. در رنکینگ نیز فاصله‌مان با صدر کم است. فیفا به لحاظ فوتبالی امتیاز می‌دهد ولی به لحاظ زیر ساختی با ژاپن فاصله داریم.

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: در توسعه و پیشرفت فوتبال ضعف جدی داشتیم. این قسمت قلب فدراسیون است. توسعه و پیشرفت فوتبال تصویرسازی کرده و هدف‌ها را تبدیل به کار می‌کند. تا جایی خوب پیش می‌رویم ولی در اجرا به مشکل می‌خوریم. بحث انتقادپذیری را داریم و اعتقاد داریم جایی که انتقادپذیر نباشد احترام ندارد.

او با اشاره به شکست تیم ملی ایران برابر قطر در نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا و مشکل بلیت فروشی در این مسابقه عنوان کرد: بازی با قطر از یادم نمی‌رود. همه بازی‌ها را بردیم و مساوی هم نکردیم و به قطر رسیدیم. در تورنمنت کافا تیم‌هایی که شرکت کرده بودند در جام ملت‌های آسیا بالا آمدند. با وجود اینکه بلیت‌ها در قسمت‌های مختلف پخش شده بود ولی باز هم ایرانی‌ها سنگ تمام گذاشتند و به ورزشگاه آمدند. بازی‌ها در قطر بود و AFC هم کاری نمی‌توانست انجام دهد. شاید به لحاظ تعداد بیشتر بودیم ولی تماشاگران ایرانی پراکنده بودند. ما نفهمیدیم چطور بلیت‌ها را فروختند ولی ۷ درصد داده شده در اختیار ما بود. خیلی از ایرانی‌ها بلیت را خریده بودند.

تلاش می‌کنیم در ۹ هفته پایانی لیگ، برخی دیدار‌های مهم را با VAR برگزار کنیم

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص آخرین وضعیت استفاده از VAR در لیگ برتر گفت: آوردن VAR در همه جای دنیا سخت است. در حال حاضر، دولت، وزیر ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال می‌خواهند VAR در فوتبال باشد. ۵ دستگاه VAR تا ۲۰ روز آینده وارد ایران می‌شود. دو دستگاه داریم و تلاش می‌کنیم ۵ دستگاه دیگر تا ۲۰ روز آینده بیاوریم. اگر از VAR به خوبی استفاده شود اعتراض به داوری‌ها به «هیچ» می‌رسد و حاشیه‌ها کمتر می‌شود. شاید در صورتی که پول تأمین شود بیش از ۷ دستگاه داشته باشیم تا نیم فصل دوم را با VAR برگزار کنیم. مجوز آن را از فیفا گرفته‌ایم و هفت داور الیت ما لاینسس گرفته‌اند. فقط اتاق VAR کم داریم ولی آموزش داوران را از ۲۵ فروردین آغاز می‌کنیم. تلاش می‌کنیم در ۹ هفته پایانی لیگ، برخی دیدار‌های مهم را با VAR برگزار کنیم.

تاج با اشاره به اهمیت حضور VAR در مسابقات لیگ یادآور شد:، چون در کمیته مسابقات AFC هستم می‌دانیم مصوبه‌ای داریم که قرار است به فیفا داده شده و سپس ابلاغ و اجرا شود. در این مصوبه، در مسابقاتی که با VAR برگزار می‌شود فقط کاپیتان‌ها می‌توانند با داور صحبت کنند و هر کسی به داور اعتراض کند، اخراج می‌شود. این اتفاق باید مثل پیراهن درآوردن باشد که بازیکن می‌داند هر وقت پیراهن در بیاورد، اخطار می‌گیرد. اگر این قانون ابلاغ شود هر کسی با داور تحت هر شرایطی صحبت کند اخراج خواهد شد. کسی در محوطه VAR وارد شود اخطار می‌گیرد و اگر اصرار به دیدن صحنه VAR کند، اخراج خواهد شد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا مسابقات فصل آینده لیگ برتر با VAR برگزار می‌شود، گفت: بپذیرید درباره چیزی که همه آن دست ما نیست، نمی‌توانیم صحبت کنیم. یک بار تا آستانه ورود چند دستگاه VAR پیش رفتیم و قرار بود این دستگاه‌ها به دبی بیایند و سپس از محل دیگری وارد کشور شود. با توجه به اینکه ایران تحریم است به بخش حقوقی شرکتی ایمیل زده شد که ایران چطور می‌خواهد ۷ دستگاه بیاورد، در صورتی که ما اینها را از واسطه می‌خریدیم. می‌دانیم از چه جایی ایمیل زده شد. ما با چنین مشکلاتی روبه‌رو هستیم. دو دستگاه آورده‌ایم و دنبال خریداری ۵ دستگاه دیگر هستیم.

قرارداد‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر افزایش نداشت

تاج در رابطه با حواشی قانون سقف بودجه در فوتبال تصریح کرد: معنای سقف بودجه کوتاه و جمع کردن سفره فوتبال نیست ولی در این سفره نباید یک بخش خاصی استفاده کنند. سال گذشته هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان قرارداد برای همه لیگ‌مان داشتیم. امسال قرارداد‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر افزایش نداشت در حالی که پیش بینی دو برابری می‌شد. فصل آینده سقف بودجه به این شکل نخواهد بود ولی باز هم داریم. در فوتبال چک داده شده و قرارداد بسته می‌شود ولی نمی‌توانند پول بدهند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره آخرین وضعیت باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای بحث صدور محوز حرفه‌ای عنوان کرد: هر دو نسبت به سال گذشته وضعیت خوبی دارند. وزیر ورزش سه، چهار جلسه در رابطه با مجوز حرفه‌ای برگزار کرد تا فکر اساسی در خصوص واگذاری این دو باشگاه شود. این دو باشگاه به سرعت واگذار خواهند شد. بحث واگذاری به بانک‌ها در حال انجام شدن است. در مقطع فعلی، باید یکی از باشگاه‌ها حتماً واگذار شود و به AFC اعلام کنیم، چون یک نفر نمی‌تواند مالک دو باشگاه باشد.

او در مورد انتخاب سرمربیان رده‌های مختلف تیم‌های ملی گفت: در بخش توسعه و پیشرفت فوتبال با مجید جلالی جلسه‌ای برگزار کردیم و خوشبختانه مذاکرات خوبی با حسین عبدی برای هدایت تیم جوانان داشتیم و عبدی به عنوان سرمربی جوانان انتخاب شد. برای تیم امید هم فکر‌هایی شده است. یحیی گل‌محمدی یکی از گزینه‌های پیشنهادی جلالی است. همه گزینه‌ها داخلی هستند. انتخاب سرمربی نوجوانان و امید قطعی نشده ولی جلالی در حال صحبت کردن است. با توجه به اینکه تیم جوانان در شهریور ماه رویداد دارد، باید تکلیف سرمربی‌اش زودتر مشخص می‌شد.

رئیس فدراسیون فوتبال در رابطه با حضور افشین قطبی در کادرفنی تیم ملی بزرگسالان گفت: قطبی مربی خیلی خوب و قابل قبولی است و با ایشان کار کرده‌ام. با قلعه‌نویی جلسه‌ای داشتم و گفت روی قطبی فکر می‌کند. کسی که باید انتخاب کند، سرمربی تیم ملی است.

قلعه نویی تا پایان جام جهانی سرمربی تیم ملی است

تاج در پاسخ به این سؤال که آیا در قرارداد قلعه‌نویی بندی وجود داشت که قراردادش پس از جام ملت‌های آسیا اتوماتیک تمدید شود یا نه، گفت: هم با قلعه‌نویی مذاکره کردیم و هم آن بند هست و ایشان تا پایان جام جهانی سرمربی تیم ملی خواهند بود.

نگاه قلعه‌نویی جوانگرایی است

او در مورد لیست اخیر تیم ملی فوتبال و جوانگرایی صورت گرفته خاطرنشان کرد: کسانی که در تیم ملی نیستند، معلوم نیست دیگر نباشند و نفراتی که در حال حاضر هستند قرار نیست همیشه باشند. نگاه قلعه‌نویی جوانگرایی است و در جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز توضیحاتی داد. من مدل قلعه‌نویی را می‌پسندم. در جلسه‌ای که همه دستیارانش حضور داشتند بحث این بود که جوانگرایی با شیب ملایم پیش برود و به یکباره نمی‌توان این کار را انجام داد، چون ما رویداد‌های زیادی در سال جاری داریم.

پول هزینه VAR را از طلب‌مان در فیفا برداشتیم

رئیس فدراسیون فوتبال اشاره‌ای به برگزاری مسابقات تیم‌های ملی در فیفادی کرد و گفت: در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی هیچ فیفادی را از دست ندادیم. کار سختی است و باید باشید تا با محدودیت‌ها آشنا شوید. کار خیلی مهمی نکردیم ولی با این حال فیفادی‌ها را از دست ندادیم. فدراسیون فوتبال درآمد جدی و حساب شده از داخل کشور ندارد و بیشتر درآمدمان از فیفا و AFC است. در فوتسال که مثل فوتبال هزینه نمی‌کنیم، عید سال گذشته این تیم را به تایلند و سپس به برزیل فرستادیم. در ماه رمضان دو بازی تدارکاتی با ازبکستان ترتیب داده شد. همینطور پر رویداد بودیم. زمانی تکلیف پول‌مان در فیفا مشخص می‌شود که تحریم‌ها برداشته شود. از محل درآمدمان در فیفا پول برمی‌داریم. پول هزینه VAR را از طلب‌مان در فیفا برداشتیم.

تاج در رابطه با دستمزد پایین داوران فوتبال یادآور شد: توان لیگ ما تا یک حدی است و آن چیزی را که تعهد کرده‌ایم پرداخت می‌کنیم.

او درباره بدترین تصمیم مدیریتی‌اش در فدراسیون فوتبال گفت: اگر چه همه این کار با ما نبود، اما من این موضوع را گردن می‌گیرم و می‌گویم که بدترین تصمیم من آوردن ویلموتس بود.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که دوست داشت مالک چه باشگاهی باشد، گفت: بارسلونا را خیلی دوست دارم.

تاج در پایان عنوان کرد: بابت ناکامی‌های فدراسیون در سال گذشته عذرخواهی می‌کنم. باید قهرمان آسیا می‌شدیم و اینگونه برنامه‌ریزی کرده بودیم که نشد.منبع خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.