کد خبر : 5812
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۵:۳۵

دلیل اعتماد مردم به هلال‌احمر برای کمک در زمان بروز بحران‌ها چیست؟

دلیل اعتماد مردم به هلال‌احمر برای کمک در زمان بروز بحران‌ها چیست؟

به گزارش ویدانیوز؛ پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال در گفت وگوی زنده تلویزیون “برنامه صف اول” در خصوص اقدامات هلال احمر در سیل سیستان و بلوچستان گفت: در اسفندماه سال گذشته سیل در سیستان و بلوچستان دو روز قبل از انتخابات به وقوع پیوست و هلال‌احمر بلافاصله شروع به ارسال کمک‌ها و بالگرد‌ها کرد.


به گزارش ویدانیوز؛

پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال در گفت وگوی زنده تلویزیون “برنامه صف اول” در خصوص اقدامات هلال احمر در سیل سیستان و بلوچستان گفت: در اسفندماه سال گذشته سیل در سیستان و بلوچستان دو روز قبل از انتخابات به وقوع پیوست و هلال‌احمر بلافاصله شروع به ارسال کمک‌ها و بالگرد‌ها کرد.

وی ادامه داد: از چند محور کمک رسانی‌ها را شروع کردیم و مسئولان ارشد هلال احمر در منطقه حضور پیدا کردند.

کولیوند بیان کرد: با قایق، بالگرد و لجستیک قوی و با کمک سایر دستگاه‌های امداد رسان شروع به کمک مردم سیل زده سیستان و بلوچستان کردیم.

در سیل اسفندماه، تا شرایط مردم سیستان و بلوچستان پایدار نشد مردم این استان را تنها نگذاشتیم

کولیوند گفت: حتی مردم ما برای مردم پاکستان هم کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را به هلال‌احمر دادند. البته هلال‌احمر وظیفه رفع موارد اضطرار را دارد و این کار را در سیل سیستان و بلوچستان انجام دادیم.

وی ادامه داد: قبل از وقوع حوادث دستگاه‌های امدادرسانی جلساتی را با سازمان مدیریت بحران و سایر دستگاه‌ها مثل سپاه و ارتش برگزار می‌کنند و مشکلات مدیریت بحران سنوات قبل بررسی می‌شود، تا در زمان بروز حوادث یک هم افزایی بین دستگاه‌ها به وجود بیاید و این هم افزایی باید اثر گذاری بیشتر کمک‌های هلال‌احمر به مردم آسیب دیده شده است.

 رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: این هم افزایی باعث ایجاد یک سرمایه اجتماعی برای هلال احمر شده که اعتماد مردم به این جمعیت بالا برود و مردم کمک‌های خود را به هلال احمر می‌دهند.

 اقدامات هلال احمر در اربعین ۱۴۰۲

کولیوند با بیان اینکه هلال‌احمر در اربعین اقدامات زیادی را انجام و کمک رسانی به زائران در حوزه‌های مختلف و در مرز‌های چندگانه را انجام داده است افزود: مهمترین بخش کار هلال‌احمر در اربعین در عراق است، زیرا وظیفه درمان در عراق هم بر عهده هلال احمر است.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: در اربعین گذشته فعالیت‌های بسیار موثرتر نسبت به سال قبل انجام دادیم، زیرا هم افزایی با سایر ارگان‌های داخلی و خارجی ارتقا پیدا کرده بود.

به گفته این مقام مسئول، در هر ۱۰۰ کیلومتر یک پایگاه امداد و نجات تاسیس کردیم و درمانگاه‌های متعددی هم در عراق و نجف به صورت ثابت و سیار ایجاد کردیم.

وی اضافه کرد: در اربعین ۱۴۰۲ برای اولین بار جراحان ایرانی در عراق حضور پیدا کردند. ۳۲ مرکز سلامت و ۴ بیمارستان در مسیر نجف به کربلا داشتیم و یک بیمارستان ایرانی در نجف نیز مشغول خدمات رسانی بود. تفکر ما در هلال احمر این است که هر کار زمین مانده‌ای را انجام می‌دهیم.

 اقدامات بین‌المللی هلال‌احمر

کولیوند گفت: در حوادث ملی و بین المللی هلال‌احمر به عنوان اولین گروه امدادرسان و کمک رسان حضور پیدا کرده است. نیرو‌های هلال‌احمر در هر حادثه‌ای که نیاز به کمک و پوشش امدادی باشد، حاضر است. حتی در همین شب‌های قدر نیز نیرو‌های هلال احمر در کنار مردم حضور داشته اند.

وی بیان کرد: در حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان دو امدادگر هلال احمر به شهادت رسیدند و با وجود شدت حادثه و تلخ بودن آن نیرو‌های هلال احمر از همان لحظات اولیه در کنار مردم حضور داشتند.

وی افزود: در زلزله افغانستان هم چند ماه قبل از وقوع زلزله، درمانگاه هلال احمر ایران در این کشور تعطیل شده بود ولی وقتی که زلزله در افغانستان به وقوع پیوست، هلال احمر ایران بدون توجه به این مسئله به مردم افغانستان کمک کرد. این درمانگاه بازگشایی شد و در واقع با دیپلماسی توانستیم این مشکل را برطرف کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: عالی‌ترین نشان فداکاری ترکیه به دلیل اقدامات هلال احمر ایران در زلزله ترکیه، از سوی رئیس جمهور این کشور به ما اهدا شد.

کولیوند گفت: در هرکجای دنیا که اتفاقی رخ دهد هلال‌احمر ایران بدون توجه به مسافت، دین، نژاد و رنگ و. شروع به امدادرسانی می‌کند.

 خدمات رسانی ۱۳۰ هزار هلال‌احمری در کل کشور روزانه در ایام نوروز

وی بیان کرد: امسال ظرفیت منابع انسانی و لجستیک هلال‌احمر در نوروز ۲ برابر شده است. ۱۳۰ هزار امدادگر، نجاتگر، داوطلب و… در کل کشور مشغول خدمت رسانی به مردم هستند. در ۳۰ کیلومتری ورودی شهر‌ها پست‌های خدمات بشر دوستانه سازمان جوانان تاسیس شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر توضیح داد: تا امروز ۴ میلیون ۷۳۵ هزار نفر از مردم در سراسر کشور از خدمات نوروزی هلال احمر استفاده کرده اند که نسبت به سال گذشته در همین نوروز، شاهد رشد ۴۶ درصدی خدمات هلال‌احمر بوده‌ایم.

وی توضیح داد: داروخانه‌های هلال احمر در ایام نوروز، شبانه‌روزی شده اند، زیرا این داروخانه‌ها، دارو‌های خاص و کمیاب را دارند.

کولیوند بیان کرد: ۲۵ هزار خدمت ما مربوط به امدادرسانی در حوادث و تصادفات جاده‌ای بوده است. البته امدادرسانی ما در عملیات جوی هم نسبت به نوروز سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در اصفهان، فارس، مازندران و سمنان بیشترین عملیات‌ها و در استان‌های قم، کردستان، یزد، و سیستان و بلوچستان هم کمترین عملیات‌های امدادی هلال احمر را داشته ایم.

تمهیدات هلال‌احمر در نوروز امسال

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: هلال‌احمر همچنین در ایام نوروز امسال طرح نیابت (بازدید از سالمندان)، هلال رحمت، پایش سلامت، جمع آوری کمک برای مردم غزه، پایش بهرفت، فضای دوستدار کودک، ارائه آموزش‌های امدادی، خیمه‌های نماز، سفره‌های افطار، آموزش خود امدادی و دگر امدادی و. را اجرایی کرده است.

 وضعیت انبار‌های هلال‌احمر

وی خاطرنشان کرد: دولت حمایت خوبی از لجستیک و انبار‌های امدادی هلال‌احمر داشته است، اما حد استاندارد و ایده آل انبار‌های هلال‌احمر تکمیل نیست. ما تلاش کردیم با موجودی فعلی وظایف خود را انجام دهیم. به تازگی بودجه‌ای هم برای تکمیل انبار‌های هلال‌احمر به ما تخصیص پیدا کرده است.

 وضعیت بالگرد‌های هلال‌احمر

وی ادامه داد: ۹۰۰ خودروی امدادی خریداری کردیم و از طریق کمرگ به کشور وارد و موانع واردات این خودرو‌ها را برطرف کردیم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: ۲۳ فروند بالگرد داریم و نیاز جدی به بالگرد مخصوصا بالگرد‌های دید در شب داریم. این بالگرد‌های ما در شب، زمین‌گیر می‌شوند. باید ۱۰ فروند بالگرد به ناوگان هوایی ما اضافه شود. بالگرد‌های هلال احمر خاصیت لجستیکی دارد و می‌تواند حجم زیادی از نیرو و تجهیزات را منتقل کند و می‌تواند بار زیادی را در زمان بحران‌ها از روی دوش هلال احمر بردارد. امیدواریم که امسال این ناوگان بالگردی هلال احمر را تقویت کنیم.

کولیوند گفت: هم برای لجستیک و هم برای منابع انسانی برنامه داریم نیرو‌های واکنش سریع و متخصصی داریم و سعی کرده ایم در کل کشور، دوره‌های مهارت افزایی و تمرین برای نیروهایمان داشته باشیم تا آماده و چابک باشند.

 هلال‌احمر و جایگاه بین‌المللی

وی ادامه داد: هلال‌احمر با توجه به اینکه یک نهاد بین‌المللی بشردوستانه است، در شرایط تحریم‌ها هم می‌تواند با همکاری فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر، دارو‌های مورد نیاز و کمبود کشوری را وارد کند. در موضوع کمبود آنتی بیوتیک کودکان و واکسن کرونا، هلال احمر به میدان و به کمک مردم آمد. از نظر آموزش‌های عمومی‌به بیش از ۳ میلیون نفر، آموزش‌های عمومی مقابله با بحران داده‌ایم.

کولیوند افزود: از سوی دیگر در دوره جدید و در راستای تقویت نیروی انسانی و ارتقاء فعالیت‌ها، با تلاش‌های انجام شده کانون‌های هلال‌احمر را از ۸ هزار مورد کانون دانش آموزی به ۶۸ هزار مورد رساندیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه کانون‌های طلاب را افزایش دادیم و نیرو‌های مسلح را آموزش داده ایم بیان کرد: انبار‌های منطقه‌ای ایجاد کرده ایم که این انبارها، کالا‌های زیستی و لجستیکی داشته باشند تا در زمان بحران به کمک ما بیاید. پهباد‌های ارزیابی میزان خسارات وارده را هم در جمعیت هلال احمر اضافه می‌کنیم.

وی افزود: انبار‌های منطقه‌ای را بر اساس آمایش سرزمینی و و احصاء آسیب‌ها ایجاد کرده ایم تا برای مقابله با بحران اقدام کنیم.

وضعیت شرکت‌های داروسازی هلال

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: یکی از شرکت‌های داروسازی هلال‌احمر وارد بورس شده است و در تلاش برای وارد کردن سایر شرکت‌های دارو سازی هستیم.

کولیوند گفت: وجود این شرکت‌ها کامل کننده وظایف هلال‌احمر است نه مختل کننده اقدامات سایر ارگان‌ها. این شرکت‌های دارویی هلال‌احمر برای تجارت نیست بلکه برای کاهش درد مردم است.

 اقدامات هلال‌احمر برای حمایت از مردم غزه

وی ادامه داد: جلساتی به صورت مجازی، حضوری و تلفنی و ملی و بین‌المللی برای حمایت از مردم غزه برگزار کردیم.

کولیوند گفت: کنفرانس‌هایی برای کمک به مردم غزه نیز برگزار کردیم. کنگره اشغال فلسطین از دیدگاه حقوق بین الملل بشردوستانه در غزه نیز برگزار شد و ۹۰ مورد نقض حقوق بشر در غزه را احصا کردیم و در دادگاه‌های بین المللی با حمایت ۸۶ کشور، طرح کردیم.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر در غزه شهید شده اند و بیش از ۷۲ هزار نفر مجروح و بیش از ۸ هزار نفر از آنها از دریافت خدمات درمانی محروم هستند.

به گفته این مقام مسئول؛ ۳۴ هزار نوزاد در این ۵ ماه متولد شده اند و مادران و نوزادان شرایط سختی دارند. ۶۵ هزار مادر باردار در غزه وجود دارند که نیازمند خدمات بهداشتی و درمانی هستند.

کولیوند گفت: فقط ۲۵ درصد از کمک‌هایی که جمع آوری شده و در بندر العریش مصر، وارد غزه می‌شود. روزانه ۱۵ تا ۲۰ کامیون، سایر کمک‌ها در بندر العریش در حال فاسد شدن است.

وی بیان کرد: مردم کشورمان کمک کردند و ما ۱۰ هزار تن از طریق کمک‌های مردمی، اقلام و کمک‌های مورد نیاز را به غزه ارسال کردیم ولی رژیم اشغالگر صهیونیستی، از رسیدن کمک‌های بین‌المللی به مردم مظلوم غزه جلوگیری می‌کند.منبع خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.